ABC výživových doplnkov – dávame do pozornosti
Kto chce dlhšie zostať mladý, musí pravidelne užívať dostatočné množstvo doplnkov výživy. Keď sa telu tieto látky nedodávajú, nemôže optimálne fungovať a začne predčasne ostarievať. V tejto časti Vám tieto doplnky predstavím. Dbajte vždy na ich správnu vzájomnú kombináciu, pretože antioxidanty vo vzájomnej prepojenosti účinkujú lepšie, ako keď sa užije každý osobitne.
Betakarotén: Aj v prípade, že pravidelne a v dostatočnom množstve konzumujete ovocie a zeleninu, radno doplňujúco užívať aj betakarotén, a to ako prevenciu proti starnutiu, aby sa dosiahlo maximálne spomalenie tohto procesu. Betakarotén obsahuje účinné látky, ktoré nastupujú tam, kde iné antioxidanty zlyhávajú. Aj betakarotén znemožňuje oxidáciu cholesterolu, zabraňuje vzniku srdcovej príhody, porážke a sivému zákalu, ale aj rakovine prsníka, pľúc a žalúdka. Nekombinujte však betakarotén s jednoduchým vitamínom A. Betakarotén nájdete vo farebných plodoch a produktoch, ako mrkva a mrkvová sťava, marhule, tekvica, čakanka, topinambury a rajčiaková šťava. Najlepšie je prijímať ho v prírodnom stave a ako výživový doplnok.
Cesnak: Cesnak obsahuje celý rad antioxidantov a je pradávnym zázračným prostriedkom proti starnutiu, pričom je jedno či sa konzumuje surový, varený, zľahka opečený na panvici, alebo sa užíva v podobe kapsúl. Cesnak predstavuje prevenciu proti väčšine chorôb, odstraňuje artériosklerózu, podporuje prekrvovanie celého tela, najmä mozgu, a aktivizuje látkovú premenu. Jeho účinné látky zbavujú telo jedov a odpadu a vďaka tomu predstavuje cesnak akési prírodné antibiotikum bez vedľajších účinkov - až na pach. Cesnak znižuje vysoký cholesterol, zrieďuje krv, a významne optimalizuje jej tekutú konzistenciu, a tým zlepšuje prekrvenie tela. A vďaka tomu je omladzujúcim prostriedkom.
Ginko: Ginko významne zlepšuje tekutú konzistenciu krvi, čím pôsobí mimoriadne blahodarne na prestarnuté a nepružné žily. Pomáha proti kŕčom v jemných cievach, a tým posilňuje mikrocirkuláciu v nedostatočne zásobovaných oblastiach. Vďaka zlepšenému prekrveniu potom podporuje produkciu energie a procesy neutralizovania jedov, ako aj obnovu telových buniek. A významne optimalizuje aj schopnosti zraku a sluchu. Ginko chráni pred trombózou a infarktom, a môže byť veľmi účinné aj proti impotencii. Predovšetkým však pomáha ako prevencia proti bolestiam hlavy a migréne. Uvoľňujúco pôsobí pri natiahnutiach svalov a problémoch s chrbticou. Vďaka jeho účinkom sa ľudia cítia celkove oveľa mladší. Uľavujúco pôsobí aj pri smútku, depresii a hučaní v ušiach. Keďže ginko pomáha najviac práve starým ľuďom, môže markantne znížiť ich popletenosť. Znižuje krvný tlak a zvyšuje dobrý HDL cholesterol. S ginkom môže človek zabudnúť na zábudlivosť. Účinná dávka je 100 až 120 miligramov denne.
Horčík: Nedostatok horčíka (magnézia) u ľudí výrazne ovplyvňuje proces starnutia. Vedie k vzniku uloženín vo svaloch, k poruchám srdcového rytmu, zvyšuje krvný tlak, znižuje produkciu inzulínu a vyvoláva náladovosť, nepokoj i agresivitu. Nedostatku horčíka by ste sa mali v správnom čase účinne vyhnúť, aby ste nezačali predčasne starnúť a v predstihu si nevyčerpávali konto svojho života. Zvlášť citlivo reagujú na deficit magnézia mitochondrie, energetické továrne v bunkách. Dostatok horčíka robí človeka vyrovnaným a výkonným. Jeho primerané množstvo poskytuje však iba veľmi zriedkavo výživa, nech by bola čo aj optimálna, preto na to, aby vaše bunky mohli optimálne fungovať, je potrebné pravidelné užívanie magnézia ako výživového doplnku, a to jeden až dva razy denne po 300 miligramov. Horčík sa podieľa na aktivizovaní mnohých enzýmov a chráni pred stresom. Zlepšuje schopnosť tela rozpúšťať tromby a znemožňuje zhlukovanie krvných doštičiek. Podporuje dobrý HDL cholesterol a potláča triglyceridy. Okrem toho tlmí alergické prejavy a sennú nádchu. Treba ho užívať najmä večer, pretože podporuje dobrý spánok, rýchle usínanie a ranné vstávanie s pocitom zotavenia. Preto je horčík veľmi účinný proti nespavosti. Okrem toho zvyšuje kapacitu neurotransmiterov v mozgu, vďaka čomu človek reaguje rýchlejšie a optimálne. To všetko jedno s druhým pôsobí omladzujúcim účinkom. Horčík je dôležitým stavebným kameňom najmä nervových buniek a zabezpečuje ich vyrovnanosť a pokojnosť. Výborne posilňuje imunitný systém a chráni ho pred infekciami.
Naša výživa obsahuje vždy menej horčíka než je treba, pretože rastliny oň obralo hnojenie pôdy a tento znížený objem sa potom ešte viac zredukoval tepelným spracovaním. Užívajte denne 400 až 800 miligramov magnéziového preparátu.
Omega-3-mastné kyseliny: Od dlhého a zdravého života sú omega-3-mastné kyseliny neodmysliteľné. Majú priam podstatný význam pre náš organizmus. Najlepším prírodným zdrojom omega-3-mastných kyselín sú ryby. Omega-3-mastné kyseliny zlepšujú tekutú konzistenciu krvi a znemožňujú utváranie trombov. Znižujú cholesterol a triglyceridy, zrážajú krvný tlak a stimulujú imunitný systém. Zlepšujú schopnosť učiť sa aj celkovú pružnosť myslenia, a to najmä v starobe, zmierňujú reumatické problémy, zabraňujú depresii a chránia pred srdcovým infarktom i porážkou. Ak chcete zostarnúť zdraví, potrebujete denne dostatok omega-3-mastných kyselín, najlepšie vo forme výživového doplnku. Tak sa zabráni ich nedostatku, čo i len chvíľkovému.
Q10: Pravidelné užívanie koenzýmu Q10 znižuje alebo odstraňuje veľké množstvo telesných neduhov. Predovšetkým však, keď sa nejaký zdravotný problém vyskytne, Q10 zabráni tomu, aby o tom telo muselo vyslať nejakú bolestivú správu. Prospieva viac ako ktorákoľvek iná látka k zlepšeniu kvality života. Ozdravne a preventívne pôsobí predovšetkým v bunkách. Q10 je účinný antioxidant, ktorý je schopný odstrániť v bunke bioenergetický deficit. To vedie k výraznému zlepšeniu funkcie srdca. Pravidelne užívať Q10 je preto v starobe nevyhnutné. Podstatnú úlohu v tom zohráva jeho stabilizačný účinok na membrány. Q10 je životne dôležitou zložkou svalov, najmä srdcových. Za poruchou v činnosti srdca takmer vždy väzí nedostatok tejto látky. Bez Q10 nie je možná produkcia energie v tele, teda ani život. Asi od štyridsiatky tvorba Q10 v tele postupne klesá a treba mu ho dodávať zvonka. Takmer každý človek nad 40 rokov trpí nedostatkom Q10, pretože organizmus časom zrejme stráca schopnosť premieňať koenzým Q (takzvaný ubiquinon, či inak ubichinón) na vysokohodnotný Q10 – a to sa veru nedá napraviť ani lepším stravovaním. Najmä organizmus diabetikov spotrebúva veľa Q10, a preto vykazuje jeho výrazný deficit. Aj obézni ľudia v značnej miere trpia výrazným nedostatkom Q10, a keď sa jeho hladina znormalizuje, schudnú aj bez diéty. Bez Q10 sa nezaobíde ani imunitný systém, ak má byť účinný. Znížiť oxidačný stres znamená aj dlhšie žiť a predovšetkým udržať si zdravie. Ak telo disponuje dostatočným množstvom koenzýmu Q10, prejaví sa jeho vplyv všade tam, kde sa objavili ťažkosti a záťaž a vytvorí silnú obranu. Čím väčší je deficit Q10 v tele, tým rýchlejšie a výraznejšie je zlepšenie, ktoré sa dosiahne jeho užívaním. Každá choroba je v konečnom dôsledku narušením bioenergie – a práve po tejto stránke je koenzým Q10 neodmysliteľný. A tak sa ním takmer pri každej chorobe dá dosiahnuť zlepšenie. Q10 by mali pravidelne užívať nielen starí ľudia, ale aj viac zaťažení mladší ľudia. Najmä športovci môžu mať z tohto energetického zisku slušný osoh. Q10 sprostredkúva bunkám energiu, pričom ich zároveň aj chráni a zabezpečuje zvýšenie ich funkčnej aktivity.
Príčiny nedostatku Q10 spočívajú najmä v strese, diétach, vo veku, v chorobách, a v nesprávnej výžive a vo veľkom telesnom zaťažení športom. Q10 pomáha najmä pri srdcových chorobách, artérioskleróze, vysokom krvnom tlaku, cukrovke, nadváhe, nervových poruchách, porážke, depresiách, liečbe rán, neurodermatitíde, psoriáze a reume. Je to tak preto, lebo získavanie energie z kyslíka v bunkách reguluje práve koenzým Q10, ktorý v zložitých prípadoch stupňuje výkon. Denná dávka Q10 predstavuje 30 – 100 miligramov, ale pri slabosti srdcového svalu ju možno zvýšiť na 400 - 500 miligramov.
Vápnik: Nestačí iba konzumovať veľa vápnika (kalcia), pretože živiny fungujú len vo vzájomnej prepojenosti. Priveľké množstvo vápnika núti telo zbavovať sa jeho prebytku, čo sa deje vápenatením spojovacích tkanív a ukladaním vápnika v tepnách. Jedno aj druhé sú javy vonkoncom nežiaduce. Optimálny príjem vápnika si vyžaduje dostatočný príjem horčíka (magnézia), ktorý podmieňuje lepšie odčerpávanie vápnika z potravy a výrazne zvyšuje jeho ukladanie v kostiach. Bez dostatku horčíka nastáva aj rýchly úbytok vápnika z kostí. Pri užívaní 500 mg magnézia si môžete dovoliť užívať podstatne menej kalcia, čím sa dá aj pri pokročilej osteoporóze dosiahnuť pomerne rýchlo vyššia hustota kostí. Pri tejto súhre je však nevyhnutný aj vitamín C, pretože zlepšuje a zdvojnásobuje absorpciu vápnika. S vápnikom interagujú aj iné účinné látky, vďaka ktorým to môže dopadnúť ešte lepšie. Neužívajte preto nikdy žiadnu substanciu len samotnú, ale vždy radšej voľte harmonickú zmes.
Ženšen: Ženšen je v Ázii už tisícročia spoľahlivým prostriedkom na prevenciu chorôb a na udržanie zdravia. Za tento takzvaný „koreň života“ sa v minulosti platilo zlatom a mohol si ho dovoliť iba cisár a jeho rodina. Keď chcel cisár nejakého vysokého hodnostára zvlášť vyznamenať, daroval mu ženšen. Aj šamani severoamerických Indiánov tisícročia poznali ženšen a vysoko si ho cenili ako takzvanú „rastlinu života“. Ženšen zabezpečuje harmóniu vegetatívnych funkcií, aktivizuje kôru veľkého mozgu, podporuje látkovú premenu, a stabilizuje hladinu hormónov. Trvácny účinok ženšenu sa dosahuje špeciálnou dlhotrvajúcou kúrou, aj keď sa blahodarné pôsobenie nedostavuje hneď, ale až po niekoľkých dňoch. Ženšen nachádza využitie pri nervozite a stavoch vyčerpania, pri zlyhávaní koncentrácie a myslenia, pri strese a poruchách spánku. A po chorobách či operáciách napomáha celkovú regeneráciu a uzdravovanie. Ale predovšetkým spomaľuje procesy starnutia a udržiava mladosť tela i ducha.