Koloidné minerály a ich význam pre zdravie človeka

Každý človek sa chce dožiť vysokého veku v dobrom zdraví, ale venuje len minimálnu pozornosť svojej životospráve. Minerálne látky, stopové prvky a ostatné živiny potrebujeme stále viac, no žiaľ v dnešných potravinách je ich vďaka vyčerpanej pôde a umelému hnojeniu čoraz menej.

Minerálne látky a stopové prvky sú anorganické zlúčeniny plniace životne dôležité úlohy. Podmieňujú udržiavanie acidobázickej rovnováhy a stálosť vnútorného prostredia, zúčastňujú sa tvorby enzýmov, hormónov, vitamínov a iných pre život nevyhnutných látok. Zaisťujú optimálny priebeh biochemických procesov v organizme. Sú stavebným materiálom pre rast tkanív, kostí a zubov, regulujú hospodárenie s tekutinami a zúčastňujú sa na látkovej premene v tele a rozmnožovaní. Odovzdávajú elektrické a chemické signály medzi bunkami a sú nevyhnutné pre funkciu nervov, svalov, srdca, mozgu a krvného obehu. Do tela sa minerály dostávajú v potravinách a sú vylučované v podobe potu, moču i stolice. Príliš nízky obsah minerálnych látok v potrave alebo akákoľvek prekážka ich vstrebávania môže byť príčinou ochorenia z nedostatku. Naopak, ich príjem presahujúci bezpečný a primeraný rozsah môže navodiť známky toxicity.

Minerálne látky a stopové prvky sa rozdeľujú podľa dennej potreby na makroelementy (denná potreba nad 100 mg - vápnik, fosfor, horčík, síru, sodík, draslík, chlór ), mikroelementy (denná potreba do 100 mg - železo, zinok, meď, selén, jód, chróm) a stopové prvky (potreba v µg). Mechanizmus pôsobenia minerálnych látok a stopových prvkov je veľmi zložitý. Najčastejšie sa objavujú spoločne, preto sa vo svojich účinkoch buď podporujú alebo potláčajú. Minerály spolupracujú s vitamínmi a ich účinok je úzko spojený. Napríklad vitamíny skupiny B sa vstrebávajú len vtedy, ak je prítomný fosfor. Vitamín C výrazne zvyšuje vstrebávanie železa a vápnik by sa nemohol vstrebať bez pomoci vitamínu D. Zinok podporuje uvoľňovanie vitamínu A zo zásob v pečeni. Aj pomer minerálnych látok musí byť v rovnováhe. Napríklad pri horčíku je nutná rovnováha s vápnikom. Nadmerný príjem iba horčíku zhoršuje využiteľnosť vápnika a naopak. Optimálny pomer v príjme oboch prvkov je 2:1 v prospech vápnika a u oboch prvkov platí zásada, radšej častejšie a v menších dávkach. Svetová zdravotnícka organizácia WHO stanovila maximálnu dávku sodíka na 5000 mg na deň.

Dnešný hektický spôsob života môže spôsobovať nadmerné vylučovanie niektorých vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov z organizmu. Napríklad časté pitie kávy likviduje zásoby tela vitamínu B1 a zvyšuje vylučovanie železa, vápnika a draslíka močom. Fajčenie zbavuje telo vitamínu E aj vitamínov B komplexu. Častou konzumáciou sladkých výrobkov sa pripravujeme o nedostatok vápnika, chrómu, zinku, selénu a vitamínov skupiny B, čo znižuje schopnosť organizmu využívať fosfor a vápnik a vstrebávanie horčíka. Tiež niektoré druhy liečiv okrádajú telo o minerálne látky. Napr. Acylpyrín, diuretiká, lieky proti hnačkám a kortikoidy znižujú hladinu draslíka, lieky proti srdcovým ochoreniam zhoršujú vstrebávanie minerálov vrátane vápnika. Život vo veľkých mestách s nečistým životným prostredím zvyšuje potrebu vitamínu C a D, B komplexu, vlákniny a pektínu, vápniku, horčíku a zinku. Preto je potrebné neustále dopĺňať vitamíny a minerály.

Pre pokrytie potreby jednotlivých prvkov nie je dôležitý iba ich obsah v strave, ale ich stráviteľnosť a využiteľnosť v organizme, ich vzájomná interakcia, rovnako ako rýchlosť ich vylučovania. Z týchto dôvodov naberá na dôležitosti forma podávaných látok slúžiacich k obohateniu potravín o chýbajúce mikroprvky. Základnou podmienkou ich využiteľnosti je rozpustnosť vo vodnom prostredí a existencia metabolických pochodov slúžiacich k uvoľneniu prvkov zo zlúčeniny a jeho sprístupnenie ďalším biochemickým reakciám.

Minerály v koloidnej forme sa považujú za najdokonalejšiu formu minerálov pre svoju až 98 % využiteľnosť a nulovú toxicitu. Pomáhajú telu udržať perfektnú bioelektrickú rovnováhu, ktorá je základom pre dobré zdravie a dlhý život. Zvyšujú schopnosť využitia vitamínov a ostatných látok potrebných pre výživu človeka. Prednosť koloidných minerálov je v tom, že sú 600 krát menšie ako červená krvinka a telo si vie vybrať, ktoré prvky potrebuje, preto nedochádza k nežiaducemu ukladaniu minerálov v cievach, kĺboch a pod. Rozptýlené častice majú záporný elektrický náboj, zatiaľ čo črevná stena má kladný náboj. To všetko má za následok, že tieto minerály sú vstrebateľné až z 98 % na rozdiel od bežne dostupných minerálov.