Kyslík elixír života
Bez kyslíka by život nebol možný. Bez jedla človek vydrží zopár týždňov, bez vody zopár dní. Ale bez kyslíka len pár minút. To poukazuje nielen na to, aký dôležitý je kyslík v našom živote, ale aj nato, ako musí jeho nedostatok vyvolávať choroby a skracovať život. Nedostatok kyslíka výrazne urýchľuje starnutie. Keďže má človek za normálnych okolností k dispozícii dosť kyslíka, vlastne by po tejto stránke nemalo ísť o nijaký problém. Faktom však je, že pre nesprávne a plytké dýchanie mnohí ľudia trpia nedostatkom kyslíka, a pritom na to ani len neprídu.
Telové bunky môžu svoju prirodzenú životnosť v plnej miere realizovať len pod podmienkou, že budú dostatočne zásobované kyslíkom. To nie je nijako zabezpečené najmä v starobe, keď poklesne vitálna kapacita pľúc; v osemdesiatke býva sotva polovičná. Veľmi negatívny dopad to má najmä na mozgové bunky, ktoré majú najväčšiu spotrebu kyslíka. Pretože sa neregenerujú, nie je za ne nijaká náhrada keď odumrú. Najlepšou výživou pre bunky je čerstvý kyslík. Zlepšuje telesné funkcie, zvyšuje obranyschopnosť a podstatne predlžuje život. To sa však dá dosiahnuť len pri optimálnom dýchaní.
Pri dýchaní sa bežne pohybuje (zdvíha sa a klesá) hrudný kôš a hrudné svalstvo. Pri optimálnom dýchaní robí tieto pohyby bránica. Keď sa človek uvoľní, dostavuje sa takéto (takzvané brušné) dýchanie automaticky. Všetci novorodenci bez výnimky dýchajú práve takto. Je to zjavne najprirodzenejší spôsob dýchania, ktorý po istom čase zabudneme. Bránicový pohyb pri dýchaní podporuje aj trávenie a okrem toho zabezpečuje aj sekréciu a produkciu látok podporujúcich zdravie. Pri brušnom dýchaní sa energia dýchania hromadí v podbruší, to značí že jej účinok sa prejavuje hlbšie než v pľúcach. Rozširuje sa však, takže vyhovie aj vitálnej kapacite pľúc. Vďaka takémuto dýchaniu sa zlepší aj držanie tela, keďže postava sa narovná.
Okrem toho sa podporí aj sekrécia prostaglandínov, hormonálnych látok odstraňujúcich voľné radikály, a nastolí sa pocit prirodzenej pohody. Vďaka brušnému dýchaniu v oblasti mozgových vĺn prevládnu alfa vlny a mozog vyprodukuje viac endorfínu, ktorý pôsobí mnohonásobne blahodarnejšie. A predovšetkým: zaktivizujú sa sily samoliečby.