Pohyb je polovica mladosti
Mnohí ľudia vravia, že nemajú dosť času na nijaké športovanie. Opak je však pravdou: práve nedostatok pohybu ich oberá o čas, a to dokonca ten najcennejší – čas ich života. Pravidelné cvičenia Vám dodá energiu, a postará sa o to, aby ste už nikdy nijaký čas nestrácali maródovaním. Pohyb spomalí starnutie buniek a udrží vás dlhšie mladým/ou. Hodiny svojho života si pravidelným pestovaním aeróbneho športu môžete posunúť dozadu a biologicky omladnúť.
Neexistujú nijaké opatrenia ani nijaké lieky. Ktoré by mali taký omladzujúci účinok ako pohyb. Je dokonca zadarmo a nemá žiadne vedľajšie účinky. Medzičasom sa dokázalo, že takmer každej chorobe sa možno vyhnúť pravidelným cvičením alebo aspoň možno jej priebeh priaznivo ovplyvniť. Je to preto, lebo vonkajším pohybom sa stimuluje vnútorný pohyb, predpoklad zdravého a dlhého života.
Kto chce ostať zdravý a dlho žiť, nech sa drží toho, že nešportovať je zlé, ale ešte horšie je športovať priveľa. A najhoršie zo všetkého sú špičkové a extrémne športy. Námaha je pri zdravom športovaní celkom zakázaná, ráta sa iba vytrvalosť. Ideálnou cestou je „subjektívna nevyťaženosť“. V najhoršom prípade (ak ste doposiaľ nešportovali vôbec začnite jednou minútou, potom si cvičenie každý deň o ďalšiu minútu predlžujte, a to až po 30 minút štyri razy týždenne.
Pri športovaní je mimoriadne nebezpečné intenzívne slnečné žiarenie a rozhodne sa mu treba vyhýbať. Vonkoncom zlé je kombinovať šport s cigaretami a alkoholom. Týmito kombináciami sa obranný systém tela, bojujúci proti voľným radikálom, preťaží, a nevyhnutne vzniknú trvalé následky. Kombinácia šport – slnko – nikotín – alkohol je pre telo smrtiaca.
Pri rovnomernom vytrvalostnom zaťažení bez akýchkoľvek dýchacích problémov sa uvoľňuje beta-endorfín. Je to prírodné, telom produkované morfium, ktoré človeku zabezpečuje duševnú aj telesnú pohodu. Pravidelný vytrvalostný pohyb podporuje aj produkciu endorfínu, hormónu šťastia, ktorý je tiež telu vlastný a stará sa o pominutie zlej nálady, ba ja depresií. Človek sa pritom spotí, čím sa posilní aj jeho imunitný systém a odpad sa vylučuje vo zvýšenom množstve. Dôležité je aj to, že telo pri tomto procese nepodlieha kyslému vplyvu. To značí, že pri športovaní musí byť telo nastavené na taký výkon, aký ho momentálne nevyčerpáva. Ak sa pri športovaní zadýchate, znamená to, že čosi neprebehlo správne. Značí to, že ste sa cvičením dostali z aeróbneho do anaeróbneho pásma, keď sa prekyslenie svalových buniek už začalo a nebude možné v priebehu cvičenia sa ho už zbaviť. Ak však bude telo aj naďalej pokračovať v pohybovej aktivite predovšetkým aeróbnom pásme, následne sa prispôsobí na požadovaný výkon, srdce aj krvný obeh sa dostanú do súladu so svalovou činnosťou. K tomu dôjde približne po štyroch – piatich minútach. Vtedy môže človek vedome poľaviť v náročnosti, to značí, že mu nebude robiť problém počas pohybu aj rozprávať. Až po piatich minútach sa začína fáza vlastného cvičenia, v ktorej je človek schopný viac a viac stupňovať svoj výkon.
A pre nešportujúcich, ak si náhodou nepamätajú, čo sme im poradili: Od minútky a minútku k minútke, až ich do mesiaca bude 30 minút, a to bez mimoriadnej námahy.
Pri pravidelnom cvičení v aeróbnom pásme telo spaľuje tuky a zveľaďuje si svaly. Tuk sa odbúrava z krvi podstatne ľahšie vtedy, keď nie sú v krvi nijaké sacharidy. To značí že treba trénovať v čo „najstriedmejšom“ stave, čiže pred športovaním sa priveľmi nenajesť.